Stanowisko KSN ws obniżki dotacji na badania statutowe

Stanowisko Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”
w sprawie obniżenia dotacji podstawowej na badania statutowe.

Warszawa 6. kwietnia 2013r.

KSN NSZZ „Solidarność” z niepokojem odnotowuje obniżenie o prawie 20% podstawowej dotacji statutowej na rok 2013 w uczelniach i instytutach badawczych. Dzieje się to w sytuacji, w której całkowity budżet na dotację statutową w tzw. rozdziale budżetowym 73005 jest nawet nieco wyższy nominalnie niż w poprzednim roku budżetowym. Tak znaczący spadek najważniejszej części dotacji statutowej jest zatem wynikiem nie tyle spadku finansowania ile – powołujemy się na wyjaśnienia ministerialne - zastosowania dotychczasowych procedur podziału tej dotacji. Procedury te prowadzą już od kilku lat do kapryśnych i niestabilnych rozstrzygnięć finansowych, wpływając na obniżenie poziomu naukowego jednostek naukowych.

Wzywamy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do zmiany stosowanych procedur na takie, które są przyjazne jednostkom naukowym i zapewniają optymalny poziom stabilności.

/--/

Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki

NSZZ Solidarność

Edward Malec

Klikając tutaj można pobrać "Wspólny sprzeciw Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP) wobec odrzucenia przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosku o nadanie osobowości prawnej obu konferencjom.