Sprawozdanie przewodniczącego Malca z ministrem M. Ratajczakiem

Sprawozdanie z rozmowy z ministrem Markiem Ratajczakiem.
4 marca odbyłem krótka rozmowę na dwa tematy:

1. Załamania finansowania uczelni wyższych z tzw. DS.;
  2. Danych statystycznych dotyczących zatrudnienia na uczelniach wyższych.

Minister powiedział, że istotnie rozdzielona do tej pory dotacja statutowa jest średnio o 15% niższa, niż w roku ubiegłym. (Z moich informacji wynika, ze spadek jest większy, bo prawie 20-procentowy.) Jest tak na uczelniach wyższych i w instytutach badawczych, natomiast w instytutach PAN-u utrzymano poziom ubiegłoroczny. W skali kraju oznacza to zmniejszenia finansowania o paręset milionów złotych. Zauważyłem w trakcie rozmowy, że globalna kwota na dotację statutową przewidziana w budżecie jest minimalnie większa, niż rok temu, i spadek tzw. dotacji podstawowej jest niezrozumiały. Minister Ratajczak odpowiedział, że podział wynika z przyjętych procedur podziału. Zapowiedziałem protest KSN przeciw tym procedurom. Istnieje jakaś (niezerowa) szansa, że niektóre jednostki otrzymają w trakcie roku dofinansowanie.
Co do kwestii danych statystycznych – jeszcze w roku ubiegłym podstawowe informacje (np. liczba zatrudnionych na podstawowym miejscu pracy) była dostępna w sprawozdaniach GUS. W tym roku zniknęły one z opracowań GUS-u. Dwa tygodnie temu zwróciłem się do MNiSW z prośbą o przekazanie KSN potrzebnych danych. Do tej pory ich nie otrzymałem. Minister obiecał, że poprosi swoich urzędników o szybkie przygotowanie stosownych materiałów.

Przewodniczący KSN NSZZ „Solidarność”
Edward Malec