Stanowisko KSN ws. (braku) dialogu społecznego

Stanowisko Krajowej Sekcji Nauki NSZZ Solidarność w sprawie dialogu społecznego
Warszawa, 6 kwietnia 2013 r.

Prezydium Rady KSN NSZZ „Solidarność” z niepokojem odnotowuje lekceważenie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dialogu ze związkami zawodowymi, o czym świadczy chociażby  zaniechanie negocjacji zasad podziału środków finansowych na podwyżkę wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych.
Spotkanie, które odbyło się w MNiSzW w dniu 21 marca br. miało charakter informacyjny, a zgodnie z zapowiedzią ministerstwa miało mieć charakter negocjacyjny – wypracowania zasad podziału tych środków dla uczelni. Jest to kolejne spotkanie, w którym związkowcom zamiast dyskusji przekazywana jest decyzja podjęta przez minister Barbarę Kudrycką.
Zdarzenie to potwierdza napływające z różnych branż związkowych informacje, że obecny Rząd nie prowadzi i nie ma zamiaru prowadzić dialogu społecznego.
Spotkanie 21 marca br. jest nie pierwszym takim przykładem - wcześniej MNiSW zignorowało projekt Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy opracowany przez KSN.
Konstatujemy to z żalem, bowiem dialog społeczny jest standardem w państwach demokratycznych.
Nie ma dialogu z MNiSW. Dlatego apelujemy w tej formie do minister Barbary Kudryckiej, aby Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
i) rekomendowało uzgadnianie zasad podwyżek w uczelniach publicznych ze związkami zawodowymi – tak jak nakazuje prawo w instytucjach sfery budżetowej;
ii) odstąpiło od utrwalania patologii wieloetatowości i przekazało środki na podwyżki tylko dla zatrudnionych w podstawowym miejscu pracy oraz dla pracowników nigdzie nie zatrudnionych w podstawowym miejscu pracy i zatrudnionych na ułamkach etatów;
iii) zagwarantowało uczelniom tzw. skutki przechodzące tych podwyżek w roku 2014.

Przewodniczący KSN NSZZ Solidarność

prof. Edward Malec