Co w najnowszym "Tygodniku Solidarność" z 26 kwietnia?

Co w najnowszym TS nr 17 z 26 kwietnia?!


LOT pikuje
Finał może być tragiczny. Pojawi się „katarski” inwestor i to będzie koniec LOT-u – ostrzega szef „S” w LOT Stefan Malczewski w rozmowie z Krzysztofem Świątkiem. Mówi także o konieczności przejęcia firmy przez inwestora z branży lotniczej, opłatach lotniskowych dyktowanych przez państwowe przedsiębiorstwo PPL, które preferuje zagraniczne linie i wynajmowaniu przez LOT najlepszych kancelarii adwokackich za 2,7 mln zł w procesach z wyrzuconymi związkowcami.

Wiosna Solidarności
Dwadzieścia pięć lat temu fala strajków ogarnęła kraj. 26 kwietnia ’88 roku zaczął się strajk w Hucie im. Lenina, gdzie, obok postulatów płacowych, pojawiło się żądanie przywrócenia do pracy wyrzuconych
działaczy Solidarności, podwyżek płac w oświacie, służbie zdrowia, rent i emerytur. Kilka dni później zażądano przywrócenia legalnej działalności NSZZ Solidarność.

Arogancja władzy
Ponad 500 związkowców z Regionu Ziemia Łódzka protestowało w ostatnim tygodniu przeciwko dyskryminacji członków Solidarności w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kutnie. Konflikt NSZZ Solidarność z dyrekcją kutnowskiego urzędu pracy trwa, z małymi przerwami, od 2007 r. Dyrektor wyrzuca z pracy związkowców, świadomie łamiąc prawo pracy. Zwalniani wyrokami sądowymi są do pracy przywracani, a po kilku godzinach ponownie wyrzucani.

O związkach i pracodawcach, czyli nie dajmy się zwariować
Pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprzyja zaostrzeniu dyskursu publicznego. Obie strony są coraz bardziej zdesperowane – związkowcy grożą strajkiem, pracodawcy straszą bezrobociem. Media na ogół stają bezmyślnie po stronie wielkiego biznesu, a retoryka antyzwiązkowa jest coraz bardziej bezczelna. Czy powinniśmy wierzyć w dobrą wolę władzy oraz pracodawców i poddawać się ich naciskom – zastanawia się na łamach TS Nadieżda Firkowicz.

Nienażarty fiskus
Państwo polskie uważa obywatela RP za złodzieja i ciśnie coraz wyższymi podatkami, wprowadzanymi nawet niezgodnie z prawem. Lecz dla międzynarodowych banków, koncernów i sieci handlowych Polska to podatkowy raj. I w przeciwieństwie do Węgier to się nie zmieni. Dlatego Vincent Rostowski został uznany za najlepszego ministra finansów w Europie Wschodniej. Nowe pomysły Ministerstwa Finansów świadczą o poważnym kryzysie finansów państwa i mogą przerazić najodważniejszych – pisze na łamch TS Michał Miłosz.

Kampania kłamstw o Polsce
Po emisji w Niemczech głośnego filmu o II wojnie światowej, publicysta TS Piotr Łopuszański stawia pytanie, czy zwykli Niemcy są świadomi, że ich ojcowie i dziadkowie traktowali Polaków jak podludzi, stosowali łapanki, a firmy niemieckie korzystały z pracy niewolniczej ludności z krajów okupowanych, że poczciwy bauer także czerpał z tego korzyści? Czy wiedzą o tym, że Niemcy rabowali polskie mienie, dzieła sztuki, palili polskie biblioteki i w 1944 roku systematycznie burzyli Warszawę? Spytajcie młodych
Niemców z Hamburga, Berlina czy Ratyzbony, co im mówią takie nazwy: Palmiry, Wawer, Piaśnica, Stuthof. Czy słyszeli o zamęczeniu polskiej inteligencji na Pawiaku, czy znają historię Powstania
Warszawskiego. Odpowie wam cisza.

Rekonstrukcja losu
Nie mam wątpliwości – „Ślady krwi” Jana Polkowskiego to najwybitniejsza polska powieść, jaka powstała po roku 1989. Książka, na którą czekało się z utęsknieniem, ogarniająca jedyne tak dramatyczne polskie doświadczenie zbiorowe od połowy XX wieku do dziś – pisze na łamch TS Elżbieta Morawiec.

 

© 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone