10 nowych organizacji związkowych

W ostatnich tygodniach starego roku i na początku obecnego powstało 10 nowych organizacji zakładowych „S”.
 
W Regionie Śląsko-Dąbrowskim w ostatnim czasie powstały aż trzy nowe organizacje. Pracownicy utworzyli „S” się w Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich, Liberty Polska w Chorzowie (należąca do Grupy Kapitałowej Polkomtel Sp. z o.o.) oraz Johnson Controls Foams w Żorach (branża motoryzacyjna). Główne problemy występujące w tych zakładach pracy, na które wskazywali pracownicy to niskie zarobki, nieprzestrzeganie norm czasu pracy czy niesprawiedliwe premiowanie pracowników.
 
Inna sytuacja wystąpiła we Włoszczowskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Regionie Świętokrzyskim. Tutaj pracownicy zorganizowali się by bronić dotychczasowych warunków pracy, mieć wpływ na zmiany wprowadzane do regulaminów pracy, wynagradzania i świadczeń socjalnych.
 
W każdym z tych przypadków pracownikom pomagali organizatorzy związkowi z regionów oraz koordynatorzy ds. rozwoju z Komisji Krajowej. – Na ogół to my inicjujemy kampanie organizowania w zakładach pracy, ale często zdarza się, że z inicjatywą wyjdą sami pracownicy. Wtedy organizujemy spotkania, doradzamy, szukamy liderów i pomagamy im rekrutować załogę – mówi Marek Rozkosz koordynator ds. rozwoju z Komisji Krajowej.
 
W ostatnich tygodniach kampanie organizowania i inicjatywy oddolne, w których brali udział organizatorzy regionalni i koordynatorzy krajowi przyniosły także nowe organizacje w Hotelu Hilton, Porcie Lotniczym Modlin, Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, firmie telekomunikacyjnej Exatel (Region Mazowsze), kościerskim Petrolinvest (Region Gdański) czy Zespole Szkół z Unisławia (Region Toruńsko-Włocławski).
 
– Organizacje zakładowe powstają w firmach prywatnych, w sferze budżetowej, a coraz częściej w nowych sektorach usług biznesowych. Tworzą nową wartość związku – mówi Kacper Stachowski, szef Działu Rozwoju.
 
© 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone